VOLKSWAGEN POZNAŃ PREZENTUJE DOBRE PRAKTYKI W ZAKRESIE ERGONOMII

0
825

Jak zorganizować ergonomiczne stanowiska w zakładzie produkcyjnym? ? Jak zaprojektować wygodne dla pracownika stanowisko pracy? Jak w praktyce najlepiej zrozumieć znaczenie ergonomii? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci ergonomii Volkswagen Poznań podczas Targów SAWO.

Zaprezentują też najnowsze rozwiązania w tym zakresie, między innymi modułowy kombinezon symulacji wieku pozwalający lepiej poznać i zrozumieć potrzeby pracowników nawet powyżej 60 roku życia. Ergonomia, czyli nauka o związkach zachodzącymi pomiędzy człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i otoczeniem w najszerszym znaczeniu, włączając w to pracę, wypoczynek, sytuację w domu i w podróży ma duże znaczenie nie tylko w pracy biurowej, ale przede wszystkim w organizacji stanowisk produkcyjnych.

– To dla nas duże wyzwanie – mówi Lidia Hylla, kierownik Działu Ochrony Zdrowia i BHP w Volkswagen Poznań. – Dlatego stworzyliśmy całą strategię poprawy ergonomii w naszych zakładach produkcyjnych, w którą aktywnie włączyliśmy również naszych pracowników. To oni wskazują nam, gdzie jest potrzeba wprowadzenia zmian na stanowiskach pracy. Dzięki temu wypracowano na przykład niskonakładowe rozwiązania dla kilku stanowisk pracy, obniżające pozycje rąk pracownika poniżej linii ramion podczas pracy ze zgrzewarką. Zastosowano również zmianę w sposobie dostarczania części, eliminującą konieczność pochylania się pracowników podczas pobierania ciężkich i nieporęcznych detali.

Volkswagen Poznań przygotowuje te rozwiązania własnymi siłami. – Budujemy platformy i wózki samojezdne, specjalne regały, organizujemy też warsztaty Procesu Ciągłego Ulepszania, podczas których pracownicy dyskutują i zbierają pomysły w celu poprawy ergonomii – opowiada Radosław Urbaniak, kierownik Działu Inżynierii Przemysłowej. Wszystkie zgłaszane pomysły są analizowane i część z nich zostanie wykorzystana zarówno przy produkcji obecnego modelu, jak i w ciągu najbliższych kilku lat. W ramach strategii Change 4Factory do roku 2020 wszystkie stanowiska pracy powinny spełniać wymogi ergonomii.

– Mówiąc o ergonomii nie możemy zapominać też o profilaktyce zdrowotnej – podkreśla Dorota Niedbalska, kierownik Działu Ochrony Zdrowia VW Poznań. – Dlatego staramy się przekazywać naszym pracownikom wiedzę na temat prostych ćwiczeń wykonywanych w czasie pracy, które pomagają zniwelować napięcie mięśniowe.

Zajęcia, prezentacje i pokazy z zakresu ergonomii w Volkswagen Poznań odbędą się 26 kwietnia o godzinie 14:30 w Sali Niebieskiej w Holu Wschodnim na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Źródło, zdjęcie: VW Poznań