ZIMOWANIE NA GRODZIE W GRZYBOWIE

0
91

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie zaprasza w dniach 28-29 stycznia na Zimowisko 1017.

W ich kraju zimno bywa do tego stopnia silne, że [każdy] człowiek spomiędzy nich wykopuje sobie pod ziemią coś w rodzaju piwnicy, nad którą robi dach z drewna, podobny do [dachu] kościoła. Dach ten obrzuca ziemią. Do takiej piwnicy wchodzi ten człowiek wraz ze swoją rodziną, wziąwszy nieco drzew i kamieni. Następnie roznieca w niej ogień, aż [kamienie] rozgrzeją się i rozpalą do czerwoności. Kiedy [rozgrzanie się kamieni] dojdzie do najwyższego stopnia, polewają je wodą, aby z tego powstała para. Wtedy wchodzą do tego pomieszczenia i zdejmują swe odzienie. W pomieszczeniu tym pozostają aż do wiosny”.

            Na początku X wieku właśnie w ten sposób życie codzienne Słowian zimową porą opisywał Ibn Rosteh, arabski pisarz i z pochodzenia Pers. Jest to jedna z pierwszych wzmianek, która ilustruje zimową egzystencję społeczności słowiańskich i z punktu widzenia odtwórstwa historycznego okresu wczesnego średniowiecza, ma ona fundamentalne znaczenie. Wciąż bowiem wiemy bardzo niewiele o życiu Słowian zimową porą.

Chcąc na własnej skórze przekonać się, jak taka egzystencja mogła przebiegać, zapraszamy was na kolejną odsłonę „Zimowiska”. Tym razem odtwórcy historyczni spotykają się pod hasłem „przetrwanie” i będzie to wyzwanie dla gruboskórnych ludzi o mężnych sercach, silnych dłoniach i otwartych umysłach. A przetrwają tylko najsilniejsi, bądź najsprytniejsi, ci którzy potrafią pracować, nająć się na polowanie lub przetransportować wyroby do grzybowskiego grodu na polecenie komesa. Tym razem nie zdolność władania mieczem zapewni przeżycie, a siła charakteru, spryt, odporność na chłód i umiejętność współpracy. Przez dwa dni będziemy zmagać się z siłami natury pracując na rzecz komesa grodowego i wykonując różne posługi o interesujących nazwach: stróża, narąb i przewód. Zimujemy już 28-29 stycznia w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie i wspólnie jako odtwórcy historyczni będziemy starać się przetrwać i pokazać jak wyglądał świat wczesnego średniowiecza sprzed 1000 lat.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie, a patronem medialnym wydarzenia jest portal Historykon.pl.

W wydarzeniu będą brać udział mężczyźni, kobiety i dzieci – odtwórcy zajmujący się rekonstrukcją okresu od połowy X do połowy XI wieku (mniej więcej 963 roku do 1038 rok dla ziem domeny Piastów). Docelowo pojawią się także odtwórcy rekonstruujący ten okres w odniesieniu do plemion sąsiadujących z państwem Piastów.

Każdy uczestnik sam dba o historyczność własną (stroju, zasad, funkcjonowania) i całego wydarzenia. Dlatego każdy z uczestników musi sam lub w ramach swojej drużyny przygotować odpowiedni sprzęt historyczny. Uczestnicy też częściowo przygotują własne (historyczne!) wyżywienie.

Podczas zimowiska obowiązuje tylko waluta historyczna – dirhamy lub denary. Za kruszec można będzie nabyć napitki i produkty żywnościowe w karczmie, obstawiać różnorakie zakłady, zakwaterować na zagrodzie.

Także odwiedzający w tym czasie gród grzybowski będą mogli (za odpowiednią walutę) skorzystać z usług karczmy, popróbować czegoś z ogniska, czy też zaryzykować odrobiny hazardu – próbując swych sił w grze w kości, w kuba czy obstawiając walczących.

Podczas wizyty na grodzie będzie można zapoznać się z pracami – powinnościami kryjącymi się pod tajemniczymi nazwami w rodzaju stróża, narąb czy przewód. Ale też będzie można zobaczyć codzienne zimowe (jakże odmienne od znanego z wydarzeń odbywających się latem) życie w grodzie – polowanie (wszak trzeba zdobyć jedzenie), wyprawę po opał (przecież zima!), stróżowanie itp. A znając charaktery „ludzi z przeszłości” można się spodziewać że nie raz skrzyżują miecze…

Źródło, plakat: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie