DWIE STRONY SIECI

0
111

 Wrzesińscy policjanci rozmawiali z młodzieżą gimnazjalną na temat zagrożeń wynikających z nie właściwego korzystania z internetu. W prelekcjach zostały poruszone także kwestie odpowiedzialności prawnej za tak zwaną cyberprzestępczość.

Zespół Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologi od początku br. rozpoczął cykl spotkań z młodzieżą dotyczący zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu a w szczególności kwestii cyberprzestępczości. Zajęcia zostały przeprowadzone w Gimnazjum nr 1 we Wrześni. W prelekcjach uczestniczyło ponad 300 uczniów.

„Dwie strony sieci” jest to program profilaktyczny stworzony przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Sądem Okręgowym w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Przedsięwzięcie to część większego projektu pn. „Obserwatorium Zagrożeń dla Ludzi Młodych”. Partnerami wielkopolskiej policji w realizacji programu jest Bank Zachodni WBK, TVP 3 Poznań oraz Multikino.

W drodze ciągłego rozwoju technologicznego życie towarzyskie młodzieży zostało przeniesione do świata wirtualnego, w którym młodzież się najczęściej kontaktuje. Niestety taka forma komunikacji niesie ze sobą wiele nie pożądanych skutków oraz konsekwencji. Często myślimy, że jakiś nieodpowiedni komentarz albo umieszczone zdjęcie innej osoby nie jest w stanie skrzywdzić. Niestety w  tak zwanej sieci tez można realnie wyrządzić komuś krzywdę.

W związku z tym wrzesińscy policjanci w trakcie przeprowadzania prelekcji z młodzieżą przedstawili główne obszary zagrożeń jakie wynikają z niewłaściwego korzystania z internetu. Funkcjonariusze wskazali najczęściej popełniane przestępstwa na rzecz osób nieletnich. Ponadto naświetlili jakie konsekwencje prawne grożą osobom, które popełnią tak zwaną cyberprzestępczość.

Ponadto dla młodzieży gimnazjalnej jak również szóstoklasistów przewidziano atrakcyjny konkurs na komiks oraz spot o tematyce związanej z zagrożeniami w sieci. Wszystkie szkoły chętne do wzięcia udziału w konkursie proszone są o kontakt z  Komendą Powiatową Policji we Wrześni z Zespołem Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii telefon kontaktowy: 61-437-52-38.

Źródło, zdjęcie: KPP we Wrześni