MAJÓWKA NA GRODZIE W GRZYBOWIE – ZAPOWIEDŹ

0
222

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie przygotował szereg atrakcji na okres długiego majowego weekendu.

Gród w Grzybowie to przede wszystkim naturalna plenerowa ekspozycja wczesnośredniowiecznego grodu z zaaranżowaną zagrodą historyczną. Prezentacje, odtwórstwo w autentycznej historycznej przestrzeni staje się bardziej wiarygodne a historia jest znacznie lepiej odbierana. W dniach 1-3 maja w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie wspólnie z rekonstruktorami zapraszamy na historyczny piknik edukacyjny połączony z grami terenowymi.

1 majaŚcieżki Edukacji Ekologicznej Grodu w Grzybowie

Każdy przybywający na gród będzie miał możliwość odkrycia, poznania i przejścia ścieżką przyrodniczą, nowo powstałą w roku 2015. Każdy też może brać udział w zajęciach i konkursach o przyrodzie dawnej i współczesnej. Na uczestników czekają materiały promocyjne, książki o przyrodzie Grodu w  Grzybowie, Grzybowski Kalendarz Przyrody i niespodzianki!

Tego dnia na wystawie będzie można wziąć udział w grze-zabawie „W poszukiwaniu tajemnic grzybowskiego grodu”.

2 majaDzień Flagi

Przygotowano grę terenową „Barwy Rzeczpospolitej” – stworzymy wspólnie największą Biało-Czerwoną.

Tego dnia wystawa to także miejsce gry-zabawy „W poszukiwaniu tajemnic grzybowskiego grodu”.

3 maja – Dzień Godła

Przygotowano zabawy edukacyjne pod wspólnym hasłem – poznajemy nasze godło.

A kto odnajdzie kody QR będzie mógł dowiedzieć się więcej o naszym Godle.

W zagrodzie zamieszkają grupy rekonstruktorów prezentujący tradycyjne rzemiosła i życie codzienne wczesnośredniowiecznych mieszkańców grodu.

Najmłodsi będą mogli poczuć się archeologami uczestnicząc w Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa.

W dniach 4-7 maja na grzybowski gród zawitają rekonstruktorzy – rzemieślnicy zajmujący się tradycyjnym garncarstwem. Podczas warsztatów garncarskich rzemieślnicy będą prezentować swoje umiejętności i wymieniać się doświadczeniami, a odwiedzający będą mogli poznać tajniki wytwarzania naczyń glinianych. Będzie też można samemu spróbować zrobić swój własny garnek gliniany.

Naczynia będą wypalane w ogniskach i specjalnie przygotowanych paleniskach.

Garncarzom będą towarzyszyć też inni rzemieślnicy – dziegciarze, rogownicy.

Na ogniskach przygotowywane będą tradycyjne potrawy z wykorzystaniem roślin zebranych na grodzie i w jego pobliżu.

W sobotę i niedzielę, w ramach „Weekendu na Szlaku Piastowskim”, garncarze zaprezentują sposoby wytwarzania naczyń – ręczne lepienie, i z użyciem wolnoobrotowego koła garncarskiego. Wykonywane będą gliniane pisanki, oraz przęśliki wzorowane na znaleziskach z badań archeologicznych.

Będzie można zobaczyć film nagrany przez Krzysztofa Dziewientkowskiego o pracy garncarza, ale bohaterem filmu jest gliniany garnek.

Będą też archeolodzy zajmujący się badaniem naczyń i wyrobów, którzy zaprezentują efekty swoich badań i poszukiwań nad odtwarzaniem historii garnków i kafli. Na temat garncarstwa wykłady zaprezentują: mgr Kateriny Zisopulu-Bleja i dr Michał Brzostowicz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, dr Paweł Rzeźnik z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Marcin Danielewski z UAM w Poznaniu. Wykłady w pawilonie muzealnym o godz. 12.oo

Mieszkająca w zagrodzie grupa rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Aurea Tempora prezentować będzie tradycyjne rzemiosła i życie codzienne wczesnośredniowiecznych mieszkańców grodu.

Serdecznie zapraszamy!

Źródło, zdjęcie: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie