UWAŻAJ NA DRODZE!

0
151

Wrzesińscy policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpiecznej jazdy oraz o dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Trudny okres jesienno-zimowy charakteryzuje się bardzo zmiennymi warunkami pogodowymi. Kieruj swoim samochodem w myśl zasady: „im wolniej tym bezpieczniej”.

Nastała pora roku, w której musimy na kilka miesięcy zapomnieć o promieniach słonecznych oraz o długich dniach. Mamy okres jesienno-zimowy, charakteryzuje się on zmienną pogodą i bardzo trudnymi warunkami na drodze. W związku z tym policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni wychodzą z apelem – „uważaj na drodze…”.

Wcześnie zapadający zmrok oraz nieprzewidywalna pogoda w postaci opadów śniegu, marznącego deszczu mogą powodować na drodze bardzo duże utrudnienia. Do całości wystarczy dorzucić nie dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz nie przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy i kolizja lub wypadek gotowy. W szczególności gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami na drodze warto prowadzić swój samochód w myśl zasady: „im wolniej tym bezpieczniej”.

Ponadto gwałtowne wykonywanie wszelkich manewrów w taką pogodę – wyprzedzania, wymijania, wchodzenia w zakręt może zakończyć się tragicznie. Starajmy się przewidywać zagrożenia. Zadbajmy o to, by bezpiecznie dojechać do celu!

Okres jesienno-zimowy jest także dużym zagrożeniem dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Prowadzone kampanie informacyjne oraz w szczególności akcje prewencyjne mają za zadanie zwrócić uwagę na tą grupę użytkowników dróg. Dlatego też wrzesińscy policjanci przypominają o noszeniu odblasków. Jest to pierwszy i jeden z ważniejszych kroków żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pieszy w zderzeniu z samochodem nie ma żadnych szans.

Idąc nieoświetloną drogą nasza widoczność spada nawet do 30-40 metrów. Pamiętajmy, że każdy metr jest na wagę naszego życia. W związku z tym kiedy założymy odblask w jakiekolwiek postaci nasza widoczność wzrośnie do 150 metrów. Wtedy dajemy czas kierującemu samochodem na reakcję, te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Zbliżają się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia, w tym nerwowym okresie przed nimi zadbajmy nie tylko o swoje bezpieczeństwo. Każdy z nas sobie życzy i marzy o tym, żeby ten wyjątkowy czas Świat spędzić w gronie rodzinnym, a nie w szpitalu.” – mówi Adam Wojciński – rzecznik prasowy KPP we Wrześni.