POMÓŻ JAGODZIE I KRZYSIOWI. ZOSTAW DAWCĄ SZPIKU

0
282

W najbliższych dniach odbędą się Dni Dawcy Szpiku pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Września oraz Starosty Wrzesińskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja DKMS, wraz z wolontariuszami. A wszystko po to, by pomóc 8-letniemu Krzysiowi z Szemborowa i 11 letniej Jagodzie Nowak z Wiekowa (gm. Witkowo).

Krzysiu i Jagoda leczeni są w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. To właśnie w szczególności dla tych dwojga przeprowadzana będzie rejestracja dawców szpiku we Wrześni i okolicach.

Wszystko zaczęło się od tego, że kilka tygodni temu okazało się, że po wielu miesiącach chemioterapii, jedyną szansą na wyzdrowienie dla Krzysia walczącego z białaczką jest przeszczep szpiku. Z inicjatywy przyjaciół i rodziny Krzysia powstała oddolna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku wraz z Fundacją DKMS we Wrześni i okolicach rodzinnego Szemborowa. Kiedy akcja była już ogłoszona okazało się, że jeszcze jedno dziecko z okolic Wrześni – z Wiekowa potrzebuje pilnie dawcy, jest to Jagódka, u której nastąpił nagły nawrót choroby.

Zarówno Krzysiu jak i Jagódka są jedynakami, którzy marzą o tym, aby wśród tysięcy wrześnian znaleźć swoich bliźniaków genetycznych.

Krzyś:

– pochodzi z Szemborowa,

– chory od kwietnia 2017 r., zaczęło się od zwykłego bólu kolana, diagnoza: białaczka limfoblastyczna wysokiego ryzyka,

– 8 lat (22.01.2009),

– uczeń III klasy Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie,

– niezwykle pogodny i energiczny chłopiec, ciekawy świata i ludzi, z którymi potrafi rozmawiać godzinami,

– chętnie pomaga tacie w gospodarstwie, naprawia sprzęt gospodarczy swojej babci, uwielbia majsterkować, potrafi rozkręcić i skręcić różnorakie urządzenia,

– marzy o spotkaniu z Robertem Lewandowskim,

– chce zostać policjantem i piłkarzem,

– zdanie, które najczęściej powtarza Krzysiu, które dodaje mu sił do walki: „Bierzemy chemie
i spadamy stąd”

3. Jagoda:

– pochodzi z Wiekowa (gm. Witkowo),

-choruje na HLH – zespół hemofagocytarny/limfohistiocytoza hemofagocytara, jest bardzo rzadką chorobą, spowodowaną zaburzeniami immunologicznymi, które prowadzą do nadmiernie wyrażonej reakcji zapalnej.

– choroba zaczęła się 29.03.2016 r., diagnoza trwała 5 tygodni, zaczęło się od wysokich temperatur (40 stopni C), po 10 miesiącach leczenia Jagoda wróciła do zdrowia, jednak kilka dni temu choroba zaatakowała ponownie- tym razem szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku

– 11 lat (13.01.2006)

– uczennica V klasy Szkoły Podstawowej im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie,

– Jagódka to niezwykle wrażliwa dziewczynka, jest uzdolniona plastycznie, spod jej rąk powstają prawdziwe dzieła sztuki,

– interesuje się zwierzętami, kocha psy, dlatego w przyszłości chciałaby zostać weterynarzem,

– oto przesłanie Jagody do potencjalnych dawców szpiku: „Może i Ty zostaniesz moim bratem bliźniakiem genetycznym. Podaruj mi i innym kroplę życia!”

Kto może się zarejestrować podczas Dni Dawcy we Wrześni i okolicach?

W zasadzie każdy pełnoletni, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, dlatego że rejestracja jest bezpłatna, a także bezbolesna. Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do pobrania próbki materiału genetycznego z wymazu z błony śluzowej, wewnętrznej strony policzka. Oczywiście rejestracja jest możliwa, o ile nie istnieją przeciwwskazania medyczne do dołączenia do bazy. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają wolontariusze w punktach rejestracyjnych. Są także umieszczone na stronie internetowej Fundacji DKMS.

Co roku od 8 lat fundacja DKMS organizuje ponad 1.000 akcji rejestracyjnych zwanych Dniem Dawcy, podczas których do bazy dołącza około 100 000 nowych potencjalnych dawców komórek macierzystych. Jednocześnie około 70 000 dawców, rocznie dołącza poprzez rejestrację internetową na www.dkms.pl

Już ponad 4 565 osoby z bazy fundacji DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im szansę na wygranie walki z białaczką i innymi nowotworami krwi lub szpiku.

Punkty/miejsca/terminy:

Data: 15.12.2017

Godzina: 15:00-21:00

Miejsce: Galeria Karuzela

Adres: ul. Kolejowa 15, Września

Data: 16-17.12.2017

Godzina: 10:00-19:00

Miejsce: pasaż w Tesco

Adres: ul. Kaliska 17, Września

Data: 16.12.2017

Godzina: 15:00-18:00

Miejsce: szkolne spotkanie świąteczne

Adres: sala gimnastyczna w Kleparzu

Data: 16.12.2017

Godzina: 15:00-20:00

Miejsce: Mecz APP Krispol Września – AZS AGH Kraków

Adres: Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Słowackiego 41, Września

Data: 16.12.2017

Godzina: 17:00-20:00

Miejsce: Koncert zespołu Pectus

Adres: Wrzesiński Dom Kultury, ul. Kościuszki 21, Września

Data: 17.12.2017

Godzina: 9:00-13:00

Miejsce: Kościół pw. Św Królowej Jadwigi

Adres: ul. Ogrodowa 14, Września

Data: 17.12.2017

Godzina: 8:30-13:00

Miejsce: Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Adres: ul. Wrzesińska 22, Kołaczkowo