AKCJA POLICJI „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE ŻYCIE”

0
124

Rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Twoje światła – Twoje życie”. Policjanci z wrzesińskiej drogówka wspólnie ze stacją ELEKTRONIKA w Bierzglinku kontrolują kierowców w zakresie posiadanego oświetlenia pojazdu. W szczególności czy jest ono prawidłowe.

Bardzo ważnym aspektem podczas poruszania się samochodem różnego typu jest jego oświetlenie, czyli prawidłowe działanie świateł mijania. Często ten fakt jest bagatelizowany przez kierowców. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że światła po prostu się włącza i tyle.

Wrzesińscy policjanci zwracają uwagę oraz przypominają, że używanie świateł podczas jazdy znacząco wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oświetlenie pojazdu od świtu do zmierzchu służy do określenia pozycji pojazdu na drodze. Natomiast gdy robi się ciemno na dworze światła spełniają rolę przewodnika, ponieważ wskazują nam wszystko co jest przed nami, w szczególności nieoświetlone przeszkody.

W związku z tym z początkiem grudnia br. policjanci zainicjowali ogólnopolską akcje „Twoje światła – Twoje życie”. Jej celem jest uświadomienie kierowcom jak ważne jest używanie w samochodzie sprawnych oraz prawidłowo ustawionych świateł mijania. „Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych”. (KWP Poznań).

Mundurowi podczas rutynowych kontroli dokonują wstępnego sprawdzenia oświetlenia pojazdu. Następnie kierowcy mają możliwość udania się na stacje diagnostyczną na której pracownicy weryfikują oraz dokonują prawidłowego ustawienia świateł mijania. Kolejna okazja do skorzystania z takiej możliwości odbędzie się w najbliższą sobotę 16 grudnia br. na stacji ELEKTRONIKA przy ulicy Cisowej w Bierzglinku w godzinach 7:00-15:00.

Źródło, zdjęcie: KPP we Wrześni