PRZED NAMI GRZYBOWSKIE ZIMOWISKO„W MROŹNEJ ZAWIEI. MASZERUJ ALBO GIŃ…”

0
199

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zaprasza w dniach 20-21 stycznia 2018 roku na  pierwsze w tym roku (a kolejne) wydarzenie w ramach projektu „W MROŹNEJ ZAWIEI ZIMOWISKO 1018. MASZERUJ ALBO GIŃ…”.

To wydarzenie z zakresu edukacji historycznej i archeologii doświadczalnej gdzie członkowie Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „AUREA TEMPORA” z zaproszonymi odtwórcami z innych grup, przez dwa dni będą wspominać czas gdy…

I przyszedł Światosław do progów, i nie można było przejść progów. I zatrzymał się, by zimować w Białobereżu, i nie mieli już żywności, i był głód wielki – po pół grzywny dawali za głowę końską. I zimował tam. Rok 6480 [972]. Gdy nadeszła wiosna, poszedł Światosław ku progom. I napadł nań Kuria, kniaź Pieczyński, i zabili Światosława i wzięli głowę jego, i z czaszki zrobili puchar, okuwszy czaszkę jego, i pijali z niego

Tak relacjonował wojenne dzieje Światosława, ruskiego kniazia z dynastii Rurykowiczów, kronikarz Nestor w dziele pt. „Powieść minionych lat”. Ten naturalistyczny, i ukazujący okrucieństwo wieków średnich opis, dotyczący wydarzeń z początku lat 70. X w., współcześnie może wzbudzić wśród czytelników swego rodzaju niepokój. Jednak odtwórcy historyczni, którzy na co dzień starają się, jak najwierniej odtwarzać minione dzieje, nie mogą być wrażliwi na ten rodzaj opisu. W końcu bowiem w X w. życie na pokrytej lasami i mokradłami Słowiańszczyźnie wymagało od człowieka ogromnego hartu ducha i dużej tężyzny fizycznej. Świat ten stawał się bardziej wrogi, kiedy czas krótkich dni i zimowych mrozów otulał słowiańską krainę grodów. Wciąż wiemy bardzo niewiele o życiu Słowian zimową porą. Chcąc jednak na własnej skórze i w obliczu marszu oraz bitwy o gród przekonać się, jak taka egzystencja mogła przebiegać zamieszkamy na grzybowskim grodzie. Zapraszamy was na kolejną odsłonę „ZIMOWISKA”. Tym razem odtwórcy historyczni spotykają się pod hasłem „maszeruj albo giń …”. I będzie to ponownie wyzwanie dla gruboskórnych ludzi o mężnych sercach, silnych nogach i otwartych umysłach. Spotykamy się już 20-21 stycznia w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie i wspólnie jako odtwórcy historyczni będziemy starać się pokazać jak wyglądał świat wczesnego średniowiecza sprzed 1000 lat, więc przybywaj gościu i „maszeruj albo giń”. Kierownikiem projektu jest dr Marcin Danielewski (UAM w Poznaniu).

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „AUREA TEMPORA” z Poznania we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie, a patronatem medialnym wydarzenia jest portal Historykon.pl.

Wstęp wolny.