BEZPIECZNE FERIE

0
81

Policjanci, strażnicy miejscy oraz strażacy zostali zaproszeni do Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 2 we Wrześni celem przeprowadzenia prelekcji na temat bezpiecznych ferii. W trakcie zajęć mundurowi podkreślili jednak, że bezpieczeństwo w trakcie zabawy zależy także od uczniów.

W Samorządowej Szkole Podstawowej nr 2 we Wrześni 6 lutego br. od godziny 11:00 odbyły się zajęcia w ramach szkolnego programu „Patent na bezpieczne ferie”. Pogadanka została skierowana dla uczniów klas od 0 do III.

W realizacje zajęć zaangażowali się policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni, strażnicy ze Straży Miejskiej we Wrześni oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni. Wspólne działania wpisały się w ogólnopolski program „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Podczas godzinnego spotkania policjanci, strażnicy miejscy oraz strażacy, uczniom wrzesińskiej dwójki wyświetlili filmy prewencyjne. Mające na celu ukazanie skutków jakie może przynieść korzystanie z tak zwanych dzikich lodowisk znajdujących się na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Poruszając się po lodzie nie mamy pewności jaką on ma grubość, ponieważ w jednym miejscu może być na przykład 10 centymetrów a kilka kroków dalej może być na tyle cienki, że pęknie pod nami. Zamarznięta tafla zbiornika wodnego jest bardzo niebezpieczna – pamiętajmy o tym.

Ważnym aspektem przeprowadzonej prelekcji było przekazanie dzieciom właściwych zasad zabawy podczas zimowych ferii. Pogoda nie rozpieszcza miłośników białego szaleństwa, ale pamiętajmy, że nasza aura jest także nieprzewidywalna. W związku z tym jeśli pojawi się śnieg dzieci powinny korzystać tylko z miejsc bezpiecznych, dalekich od dróg lub ciągów komunikacyjnych. Odnosi się do zjeżdżania na sankach, ponieważ rozpędzeni z jakieś góry nie będziemy w stanie wyhamować przed nadjeżdżającym samochodem.

Nie odpowiedzialna i bezmyślna zabawa może skończyć się tragedią. A przecież ferie zimowe są dla dzieci czasem odpoczynku i wspaniałej zabawy. W związku z tym na terenie naszego miasta zostały przygotowane bezpieczne miejsca spędzania wolnego czasu w postaci lodowiska oraz górki saneczkowej. Znajdują się na Wrzesińskich Obiektach Sportowo-Rekreacyjnych a także przy Parku im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni.

Na zakończenie spotkania zaproszeni goście życzyli uczniom wrzesińskiej dwójki udanego wypoczynku w nadchodzące ferie zimowe, które zaczynają się od 12 lutego. Podkreślili jednak, że bezpieczeństwo w trakcie zabawy zależy także w dużym stopniu od nich samych. Przypomnieli także o trwającym programie znakowaniu rowerów. W ferie dzieci będą miały wolne więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby razem z rodzicami przyjść do siedziby Straży Miejskiej we Wrześni żeby oznakować dwoje dwa kółka.

GALERIA :