ZOBACZ NA ŻYWO KARATEKÓW Z CAŁEJ POLSKI

0
276

W sobotę 23 marca odbędzie się we Wrześni XVI Turniej Eliminacyjny do Pucharu Polski i Mistrzostw Polski w Karate Tradycyjnym. Karatecy zmierzą się ze sobą na nowej hali sportowej SSP nr 2 im. Dzieci Wrzesińskich przy ul. Kościuszki 24. Organizatorem zawodów jest wrzesiński UKS KT „Orzeł” Września prowadzony przez sensei Mariusza Węglewskiego 4 dan.

W poprzednim roku gościliśmy ponad 200 zawodników, teraz spodziewamy się prawie 300 uczestników. Swoją obecnosć zapowiedziało 15 klubów m.in. z Piły, Wrocławia, Oleśnicy, Zielonej Góry, Włocławka, Poznania i Gniezna. Wrzesińskie Orły reprezentować bedzie około 50 karateków. Oficjalne rozpoczęcie zawodów odbędzie się o godzinie 10:00, następnie zaprezentują się seniorzy i młodzieżowcy, a potem wszyscy pozostali zawodnicy.” – mówi Mariusz Węglewski – trener UKS KT „Orzeł” Września.

Karatecy będą mieli możliwość sprawdzenia siebie w trzech konkurencjach: kihon, kata, kumite.

Uczestnicy, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z karate zaprezentują się w Kihon, czyli będą musieli wykonać w najbardziej prawidłowy sposób podstawowe techniki, które będzie zapowiadał sędzia.

Kolejną konkurencją jest Kata, czyli walka z pozorowanym przeciwnikiem. Tutaj zaprezentują się, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Wybór kata uzależniony jest od stopnia kyu zawodnika, ocenie podlega:

  • dynamika ciała, stopień mocy wytworzonej przez dynamikę ciała i proces mięśni przy prawidowym oddychaniu,
  • moc, skuteczność i skupienie mocy w cel,
  • forma, stopień odpowiedniego dostosowania ciała do techniki, stopień równowagi ciała oraz równowagi emocjonalnej i koncentracji
  • przejście, umiejętność przy przemieszczaniu się, jakość kontynuacji, odpowiednie tempo dostosowane do techniki. Każde kata przedstawia wyimaginowaną walkę z kilkoma przeciwnikami jednocześnie, ruchy uzasadnione są przewidywanym przebiegiem walki, studiowane i doskonalone przez mistrzów karate, którzy je tworzyli.

Największe emocje natomiast dostarcza konkurencja Kumite, czyli walka z przeciwnikiem realnym. Zależnie od osiągniętego poziomu zaawansowania, rozróżniamy trzy kategorie kumite i każdą z nich będziemy mogli obejrzeć podczas wrzesińskiego turnieju:

  • podstawowa Kihon Ippon Kumite, w której ustalony jest dystans między przeciwnikami, a techniki są zapowiadane
  • sparing półwolny Jiyu Ippon Kumite, atakujący zapowiada wykonywaną technikę, a rolą przeciwnika jest skuteczna obrona i kontratak
  • wolna walka Jiyu Kumite, tutaj walczący mogą stosować bez zapowiedzi dowolne techniki, starając się zachować jak największą kontrolę nad uderzeniami i kopnięciami.

Wstęp dla publiczności jest bezpłatny, tylko raz w roku organizowane są we Wrześni zawody w karate tradycyjnym, dlatego warto przyjść zobaczyć zmagania karateków, aby poznać z jaką sztuką walki obcujemy na co dzień, i jak wiele emocji wywołuje. Wszystkich serdecznie zapraszamy.” – zaprasza Mariusz Węglewski.

Oto kilka zdjęć z ubiegłorocznych zawodów:

Zdjęcia: Małgorzata Stępniak