ODWIEDZINY W ZAKŁADZIE KARNYM

0
257

Uczniowie II klasy liceum o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Wrześni zapoznali się z tajnikami służby strażnika więziennego w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Licealiści zgodnie stwierdzili, że są bardzo zaskoczeni tym jak wygląda życie codzienne po drugiej stronie muru.

Uczniowie II klasy liceum o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama we Wrześni 19 marca br. mieli okazję zobaczyć na czym polega praca funkcjonariusza Służby Więziennej. Licealiści w miniony wtorek za zgodą Dyrektora Zakładu Karnego w Gębarzewie płk Krzysztofa Bogdańskiego odwiedzili funkcjonujący od 1978 roku Zakład Karny.

Przed wejściem na teren jednostki penitencjarnej, każdy z uczestników wyjazdu został sprawdzony pod kątem posiadania przy sobie przedmiotów zabronionych oraz niebezpiecznych, między innymi został wykorzystany do tego wykrywacz metalu. Przeprowadzona została standardowa procedura stosowana wobec osób odwiedzających Zakład Karny. Strażnicy, którzy pełnią służbę na stanowisku bramy pokazali również jak wykonuje się sprawdzenie na przykład paczek lub przesyłek dla skazanych za pomocą „urządzenia rentgenowskiego”.

Podczas wizyty uczniowie klasy policyjnej zostali zapoznani z tajnikami oraz charakterystyką pracy strażników więziennych. Ich ciężka i bardzo nietypowa praca odznacza się ciągłym zamknięciem i nieprzerwaną koncentracją, ponieważ zajmują się nadzorowaniem osób skazanych na karę pozbawienia wolności.

Przewodnikiem licealistów z ramienia Zakładu Karnego w Gębarzewie był Zastępca Dyrektora ppłk Tomasz Banaszczak oraz mjr. Karolina Mantey-Sekulska. Młodzież była pod ogromnym wrażeniem jak dobrze funkcjonuje cała struktura organizacyjna w zakładzie, który jest jednostką typu zamkniętego. Poznali również na czym polega służba oddziałowego a także wychowawcy w zakładzie karnym oraz jaki jest szeroki zakres ich obowiązków.

Dość sporą ciekawostką a z drugiej strony dużym zaskoczeniem dla uczniów klasy policyjnej było zajęcie miejsca w pojeździe przeznaczonym do przewożenia osób skazanych potocznie zwanym „więźniarką”. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że są bardzo zaskoczeni tym jak wygląda życie codzienne po drugiej stronie muru.