OD KRADZIEŻY ROZBÓJNICZEJ DO ARESZTU

0
65

Wrzesińscy kryminalni zatrzymali 45-latka, który dopuścił się popełnienia kradzieży rozbójniczej. W niedalekiej przeszłości mężczyzna był karany za podobne przestępstwo. Z uwagi na ten fakt sprawcy grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, ponieważ działał w warunkach recydywy.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji we Wrześni 13 maja br. po godzinie 13:00 zatrzymali 45-letniego mieszkańca Gminy Kołaczkowo. Mężczyzna ten ukradł swojemu sąsiadowi figurki ogrodowe, a potem nie chcąc ich oddać, kilkukrotnie go uderzył.

Zachowanie mężczyzny zostało zakwalifikowane jako kradzież rozbójnicza za którą grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Jednak dodatkowym wątkiem jest to, że 45-latek w niedalekiej przeszłości był karany za podobne przestępstwo w związku z tym kara może ulec zwiększeniu o połowę, to znaczy do 15 lat pozbawienia wolności z uwagi na działanie w warunkach tak zwanej recydywy.

Pokrzywdzonym okazał się mieszkaniec Wrześni, który przyłapał 45-latka na „gorącym uczynku” podczas wynoszenia ozdób z terenu własnej posesji. Pomiędzy mężczyznami wywiązała się szamotanina w trakcie której sprawca uderzył pokrzywdzonego kilkukrotnie pięścią w głowę i klatkę piersiową, powodując u niego widoczne obrażenia ciała. Podczas szarpaniny 45-latek zaczął także grozić pokrzywdzonemu.

Po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym Prokuratur Rejonowy we Wrześni postawił mieszkańcowi Gminy Kołaczkowo zarzuty kradzieży rozbójniczej oraz kierowania gróźb karalnych. Podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Wobec 45-latka zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego.

Pomimo zastosowania wolnościowych środków zapobiegawczych, sprawca nie zmienił swojego zachowania. Po opuszczeniu policyjnego aresztu w trakcie kolejnych dni popełnił szereg kolejnych przestępstw polegających między innymi na znęcaniu się psychicznym i fizycznym, uszkodzeniu ciała, uszkodzeniu mienia oraz kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości. Z uwagi na eskalację agresywnych zachowań, mężczyzna został ponownie 21 maja br. zatrzymany.

Decyzją prokuratora, z uwagi na nieskuteczność dotychczas stosowanych środków, skierowano do Sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Postanowieniem z dnia 24 maja br. Sąd Rejonowy we Wrześni umieścił podejrzanego w Zakładzie Karnym na 3 miesiące czyli do czasu zakończenia postępowania karnego.

Źródło, zdjęcie: KPP we Wrześni