KONFERENCJA O ZAGROŻENIACH W CYBERŚWIECIE

0
180

Wrzesińscy policjanci wspólnie z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie we Wrześni zorganizowali konferencję poświęconą zagrożeniom pojawiającym się w wirtualnym świecie. Zaproszeni prelegenci przedstawili uczestnikom konferencji główne kierunki przeciwdziałania zagubienia w sieci.

W auli Liceum Ogólnokształcącego im . Henryka Sienkiewicza we Wrześni 31 maja br. odbyła się konferencja poświęcona zagrożeniom w cyberświecie pod hasłem: „Młody człowiek w świecie technologii cyfrowych – dokąd zmierzamy?”. Organizatorami prelekcji były Komenda Powiatowa Policji we Wrześni, Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie we Wrześni, Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołaczkowie oraz w Nekli.

Piątkowa konferencja była również podsumowanie konkursu pt: „W internecie czy w realu nie lekceważ złych sygnałów”. Wyróżnione prace, które oczywiście spełniły wymogi formalne cechowały się bardzo wysokim poziomem jeśli chodzi o stronę techniczną ale również zawarte treści, które idealnie wpisywały się w tematykę konferencji.

Zwycięzcami konkursu okazali się: Natalia Gomuła, Weronika Kachniarz, Wiktoria Kachniarz, Roksana Korpusik, Aleksandra Kosicka, Joanna Kozakowska, Marcel Opyd, Alan Siedlewski, Estera Wieczorek, Nadia Wiącek. Drugie miejsce przypadło dla: Dominiki Filipiak, Karoliny Wrzaskowskiej, Sebastiana Zdunek. Natomiast miejsce trzecie zajęli: Jacek Karbowiak, Aniela Kołodzińska, Dominika Stawska, Faustyna Stawska, Oliwia Tomys, Weronika Wizła.

Po przedstawieniu na scenie wszystkich autorów prac konkursowych przyszedł czas na wystąpienie zaproszonych gości. Pierwszym prelegentem był: prof. Jakub Andrzejczak kierownik Zakładu Socjologii Edukacji Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej. W swoim wystąpieniu omówił zagadnienia dotyczące uzależnień jakie niesie ze sobą cyberświat oraz w jaki sposób rodzice mogą przeciwdziałać pogrążaniu się swoich dzieci w wirtualną rzeczywistość.

Drugim prelegentem był przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu kom. Szymon Witczak, który zajął się kwestiami dotyczącymi ujęcia prawnego wynikającymi z cyberświata. Powiedział również, że z postępem technologicznym wyodrębniły się kolejne negatywne zjawiska w postaci cyberzagrożeń oraz cyberprzestępczości. Dlatego też w strukturach policyjnych stworzone zostały specjalne wydziały zajmujące się walką z takimi zjawiskami. W swoim wystąpieniu kom. Szymon Witczak przypomniał także o realizowanym na terenie województwa wielkopolskiego programie „Dwie strony sieci”.