NOWY KLUB PIŁKARSKI POWSTAŁ WE WRZEŚNI (WYWIAD)

0
557

Rozmowa z Dominikiem Cichońskim – prezesem KP Września.

 • Skąd pomysł, żeby założyć nowy klub piłkarski we Wrześni?
 • Pomysł o założeniu klubu futsalowego od zawsze był moim marzeniem. Jednakże to marzenie zawsze wydawało mi się mało realne. Coś pękło po sukcesie mojej drużyny w rozgrywkach Pucharu Polski. Okazało się że jest spory potencjał jeśli chodzi o futsal w naszym mieście. Dzięki wsparciu zawodników i kilku osób, które zadeklarowały chęć pomocy, w końcu postanowiłem wprowadzić swoje marzenia w życie.
 • Jakie kroki formalne już poczyniłeś?
 • W lutym odbyło się spotkanie założycielskie klubu. Powołane zostały władze Klubu oraz omówione zostały role poszczególnych członków. Wniosek o założenie klubu w starostwie został zatwierdzony w marcu – od tego czasu funkcjonujemy oficjalnie jako KP Września. Mamy już swój nip i regon, konto bankowe zatem z formalnego punktu widzenia możemy już działać. Odbyliśmy także spotkania z potencjalnymi trenerami zespołu. Trwają również rozmowy na temat hali, w której rozgrywalibyśmy spotkania oraz przeprowadzali treningi – ta sprawa wydaje się w tej chwili kluczową rzeczą.
 • Jakie osoby będą jeszcze oprócz Ciebie działaczami w KP Września?
 • Przede wszystkim pasjonaci i ludzie dobrej woli. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w naszym klubie nikt z działaczy nie będzie pobierał pensji. Wszyscy działacze będą pracować społecznie. Co do samych członków – oprócz mnie w zarządzie jest także Piotr Jędraszak, z którym wielokrotnie miałem okazję współpracować przy organizacji rozgrywek piłkarskich. Jest to pasjonat, któremu tak jak i mnie zależy na tym, żeby futsal na poziomie ogólnopolskim powrócił do Wrześni. Funkcję skarbnika, a zarazem kierownika drużyny pełnić będzie Szymon Sławiński – od lat kibic futsalu i fan drużyny prowadzonej przeze mnie. W komisji rewizyjnej znajdować się będą: jako przewodniczący Rafał Pawlaczyk – czynny zawodnik rozgrywek WTPN, na co dzień pracownik samorządowy, Patryk Kwiatkowski – aktualny gracz zespołu Wooden Villa, który będzie reprezentował barwy KP Września – ma pełnić rolę łącznika między zawodnikami i zarządem oraz Sebastian Dankowski właściciel firmy Wooden Villa, a także czynny zawodnik rozgrywek WTPN – to głównie dzięki jego wsparciu nasz projekt nabrał rumieńców. Sebastian będzie jednym ze sponsorów tytularnych drużyny – jego zadanie to kontakt na linii sponsorzy – zarząd. Ponadto chciałbym jeszcze podkreślić rolę Anny Cichońskiej, która będzie odpowiadała za kwestie księgowe oraz podziękować za nieocenioną rolę Jacka Zielińskiego, który bardzo nam pomógł i nadal pomaga w sprawach formalnych KP Września.
 • Jaki jest główny cel klubu?
 • Głównym celem Klubu jest to żeby Września wróciła na futsalową mapę Polski. Chcemy także zachęcić ludzi do uprawiania sportu. Naszym celem jest także przyciągnięcie mieszkańców na trybuny, tak jak kiedyś miało to miejsce w przypadku drużyn Techpaku czy Gestampu. Na naszych meczach Pucharu Polski trybuny były pełne i mamy nadzieję, że taka frekwencja będzie również na naszych ligowych meczach. Pokażmy, że nie tylko siatkówką i piłką nożną w wydaniu trawiastym może żyć nasza wrzesińska społeczność.
 • Skąd znajdziecie środki na finansowanie klubu?
 • Obecnie bazujemy na pomocy naszych sponsorów, za co chciałbym im serdecznie podziękować. W związku z tym, że nasz klub zarejestrowany został dopiero w marcu, nie mogliśmy starać się o dofinansowanie z konkursu gminnego. Szukamy zatem innych możliwości finansowania. Ostatnio wysłaliśmy także wniosek o dofinansowanie z konkursu grantowego Fundacji Orlen. Staramy szukać się pomocy na każdej możliwej płaszczyźnie. Na tą chwilę mamy zagwarantowane ¾ potrzebnego budżetu do startu w rozgrywkach 2 lub 3 (zakładana jest reorganizacja) PLF. Jeśli jakaś osoba, firma, instytucja była by zainteresowana współpracą z nami to zapraszamy do kontaktu.
 • Czyli kwestie formalne, organizacyjne i finansowe już poznaliśmy, a co ze sportowymi? Kto będzie reprezentował KP Września? Jacy zawodnicy?
 • Jeśli chodzi o zawodników, to chcemy oprzeć się na lokalnych graczach. Głównie będą to zawodnicy grający w lidze WTPN. Zespół chcemy oprzeć przede wszystkim na graczach, którzy nie grają w klubach trawiastych lub takich którzy z tego tytułu nie zarabiają, a co za tym idzie nie mają zobowiązań. We wrześniu planujemy treningi otwarte dla zawodników, zatem już dziś serdecznie zapraszamy chętnych piłkarzy do wzięcia w nim udziału i spróbowania swoich sił, by reprezentować nasz klub w Polskiej Lidze Futsalu.
 • Czy pandemia koronawirusa nie pokrzyżuje Waszych planów?
 • Rzeczywiście obecna sytuacja to ogromny problem, który dotyczy również i naszego klubu, już na początku działalności. W tej chwili wirus paraliżuje szkoły i obiekty sportowe co sprawia problem z kwestiami organizacyjnymi. Ponadto epidemia ogromnie obciąża gospodarkę, co może skutkować brakiem możliwości pozyskania sponsorów. Na ten moment nasi sponsorzy zapewniają, że nie wycofują się z finansowania klubu, zatem spokojnie przygotowujemy się organizacyjnie do naszego debiutanckiego startu w Polskiej Lidze Futsalu.

Rozmawiał Piotr Jędraszak

Zdjęcie: Piotr Breś