SENIORZE BĄDŹ CZUJNY

0
32

Wrzesińscy policjanci apelują o zachowanie czujności w szczególności przez osoby starsze. W ostatnich latach właśnie seniorzy stali się grupą docelową pod katem dokonywania oszustw. Rozmawiajmy z naszymi seniorami i uświadamiajmy ich. Wspólnie zadbajmy o nich w tak zwanej „jesieni życia”.

„Bezpieczne życie seniora” jest programem realizowanym przez wrzesińskich policjantów. Jego założeniem jest uświadamianie osób starszych w zakresie pojawiających się przestępstw oraz stanowcze przeciwdziałanie oszukiwaniu seniorów. Niestety oszuści obrali sobie jako cel właśnie tą grupę społeczną.

W związku z tym biorąc pod uwagę, niestety już dokonane oszustwa stworzyć można szablon prowadzonej rozmowy oszusta z pokrzywdzonym. Po odebraniu telefonu senior usłyszy na przykład takie słowa:

  • oszust – dzień dobry Policja z tej strony,
  • senior – Policja a co się stało?
  • oszust – proszę Pana/Pani zwracamy się prośbą o pomoc przy zatrzymaniu groźnego przestępcy,
  • senior – ja mam w tym pomoc?
  • oszust – tak potrzebujemy Pana/Pani. Sprawa jest bardzo pilna. Prowadzimy czynności w których niezbędna jest pani pomoc.

W tym momencie sprawcy wykorzystują duże zaufanie do formacji policyjnej. Trzeba również wspomnieć, że wariantów rozmów jest kilka, dużo seniorów „nabiera się” na przekazanie pieniędzy na rzekomą pomoc wnukowi w związku z wypadkiem drogowym.

Po „wciągnięciu w rozmowę seniora, zawsze sprawcy proszą o przekazanie pieniędzy oczywiście celem pomocy przy zatrzymania groźnego przestępcy. I tutaj niestety kwoty są już ogromne. Wrzesińscy policjanci prowadząc działania profilaktyczne w tym zakresie apelują do najbliższych seniorów żeby również im przypominali o osobach, które mogą ich skrzywdzić poprzez zabranie niekiedy wszystkich oszczędności.

Taki scenariusz rozmowy, który został przez nas stworzony powinien się skończyć po słowach: „oszust – proszę Pana/Pani zwracamy się prośbą o pomoc przy zatrzymaniu groźnego przestępcy”. Nie ma żadnej możliwości aby policjanci prosili o pomoc przy zatrzymaniu sprawców oraz nigdy nie informują postronnych osób o prowadzonych działaniach.

Rada policjantów a zarazem prośba jest taka żebyśmy rozmawiali z naszymi babciami oraz dziadkami, że muszą być bardzo ostrożni. Wspólnie zadbajmy o nich w tak zwanej „jesieni życia”.